sierpień 132021

Jak zmotywować uczniów do nauki biologii w szkole?

Jak zmotywować uczniów do nauki biologii w szkole?

To pytanie zadaje sobie bardzo wielu uczniów w szkole. Biorąc pod uwagę poziom trudności egzaminu maturalnego, warto zastanowić się nad tym tematem i od początku uczyć się biologii. Warto tutaj wykorzystywać podręczniki, takie jak “Biologia 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych“

Nauka biologii nie musi być nudna, jak to się czasami uczniom w szkole wydaje. Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko wspierać edukację online dostępem do wspaniałych materiałów dydaktycznych, badań z życia wziętych i ciekawostek naukowych, lecz także uczyć biologii na wysokim poziomie. Na rynku pojawiają się tak wspaniały pomoce dydaktyczne, jak “Biologia 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych”. Od nas zależy, czy będziemy się uczyć w domu, w ogrodzie, w zoo czy gdzie indziej.

Jak ważny jest odpowiedni nauczyciel biologii?

Kreatywni nauczyciele mogą w oryginalny sposób przekazać nam wiele interesujących informacji, zagadek, zleconych zadań. Zaciekawienie nauką zależy w dużej mierze od metody zdobywania wiedzy, ale także od jej przekazywania. Jeżeli lekcje biologii są jednostajnym wykładem o zjawiskach niezrozumiałych dla uczniów, to nic dziwnego, że biologia wyda się nudna. Spada motywacja do nauki, a potrzeba nauki biologii rodzi frustrację. Wystarczy jednakże zaproponować uczniom atrakcyjną formę nauki obserwowania przyrody i sukces zapewniony. Niezłą pomocą mogą się tutaj okazać podręczniki, np. “Biologia 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych” (https://www.taniaksiazka.pl/biologia-3-zakres-podstawowy-podrecznik-dla-szkol-ponadpodstawowych-beata-jakubik-p-1542282.html).

Co sprawia największe problemy uczącym się biologii?


Najczęstszą trudnością w uczeniu się biologii jest brak zrozumienia abstrakcji, i dotyczy to również biologii w dziedzinie genetyki czy mikrobiologii, gdzie uczymy się czegoś, czego nie możemy dotknąć, zobaczyć ani zidentyfikować. Oprócz zrozumienia określonych mechanizmów i norm warto zwrócić uwagę na zależności i znaczenie istnienia konkretnego zjawiska w przyrodzie. Zdając sobie sprawę z potęgi genetyki, o wiele łatwiej nam ją poznać, a także nabrać chęci poznania jej kolejnych tajemnic. Bardzo często uczniowie na wszystkich poziomach szkolnych skarżą się na nudę, ale można ją w łatwy sposób pokonać.